Цими днями в Черкаському національному університеті проходять тематичні заходи та кураторські години до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років та 80-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі.
Понад 10 років тому Україна долучилася до традиції відзначення перемоги над нацизмом в європейському дусі – не святкуємо, а вшановуємо. Саме так у суспільстві усталилося сприйняття 8 травня та Другої світової війни крізь людський вимір, з акцентом на ролі людей, котрі боролися проти нацизму. У День пам’яті та перемоги Україна традиційно вшановує їх, висловлює повагу та вдячність усім борцям із нацизмом, увічнює пам’ять про загиблих воїнів і жертв найкривавішої й найжорстокішої в історії людства війни.
Цей день встановлено Законом України у 2023 році на знак солідарності з Європою в пам’ятанні про ту страшну трагедію в історії людства. Спільним також є символ памʼяті про Другу світову війну – мак памʼяті.
Детальніше з інформаційними матеріалами до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом 8 травня можна ознайомитися за посиланням та на сайті Українського інституту національної пам’яті.
В ННІ міжнародних відносин, історії та філософії 5 травня 2025 року відбулася публічна лекція відомого українського історика — Олександра Лисенка.
Доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України прочитав лекцію на тему: «Незавершена війна за незалежність України: історичні та мнемонічні контексти». Захід об’єднав студентів, викладачів та науковців, які мали нагоду не лише почути глибокий аналіз подій ХХ століття, а й осмислити складні виклики сучасності крізь призму історичної пам’яті.
У своїй доповіді професор Лисенко зосередився на впливі совєтської та російської пропаганди на формування історичної свідомості та важливості відновлення правдивого національного наративу. Особлива атмосфера заходу сприяла глибокому переосмисленню місця України у глобальній історії війни та миру, а також значення пам’яті як елементу боротьби за ідентичність.
Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького